21°C pochmurno z przejaśnieniami

Bedzie wiało! "Xavier" nawiedzi Warszawę już dziś popołudniu

Wiadomości, Bedzie wiało!

„Ksawery” uderzy w Warszawę. Ogromny wiatr, ulewa, możliwe burze!

Nie tylko wiatr związany z różnicą ciśnienia będzie groźny na obszarze Polski. Może pojawić się konwekcja i to w jednej z najbardziej groźnych form, czyli liniowej powodującej ogromne szkody.

Aktualnie nasz kraj znajduje się w ciepłym wycinku niżu. Z południowego-zachodu zaciągane jest przez niż nieco cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze polarnomorskie. Obecnie centrum tego dynamicznego i stale pogłębiającego się ośrodka niskiego ciśnienia “XAVIER” znajduje się nad Morzem Północnym, a ciśnienie już teraz wynosi 997 hPa, gdzie według prognozy modelu GFS miało wynieść 999 hPa, jest on zatem o 2 hPa głębszy względem prognoz.

Prognozowy modeli numerycznych wyraźnie sygnalizują, że napędzany silnym prądem strumieniowym będzie miał dogodne warunki do coraz silniejszego pogłębiania, a po jego południowej i południo-zachodniej i zachodniej części narastać ma coraz większy poziomy gradient ciśnienia, powodując wichurę w kolejnych miejscach Europy.

Głównym zagrożeniem na ich trasie mogą okazać się silne porywy wiatru, które z udziałem konwekcji mogą bez trudu przekroczyć 100 km/h.

Sytuacja jest niezwykle niebezpieczna i wymaga stałego monitorowania, ponieważ w przypadku uformowania się rozległej linii szkwału wiatr może powodować ogromne szkody.

Najbardziej realny scenariusz wydaje się, że w pasie od Pomorza Zachodniego, Ziemię Lubuską oraz Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej, ale także Mazowsza i Lubelszczyzny mogą przejść gwałtowne burze, których ryzyko jest największe w osi dynamicznego frontu chłodnego związanego z wtórnym ośrodkiem niskiego ciśnienia “XAVIER”.

Formacje te mogą pojawić nad zachodnią częścią kraju już kolo godziny 14, następnie z biegiem czasu przemieszczać powinny się na wschód kraju. Najmniejsze szanse na pojawienie się burz są na Podkarpaciu oraz Małopolsce. Reszta musi liczyć się z możliwością dostania się pod wpływ struktur bądź kilku formacji burzowych, nawet w formie liniowej. Całkiem prawdopodobne jest uformowanie się rozległej linii szkwału, która oprócz wyładowań może przynieść niszczący wiatr przekraczający nawet 120 km/h. Natomiast nad ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego również może zagrzmieć, realne trąby wodne.

 

Źródło:

www.fanipogody.pl

Bedzie wiało! "Xavier" nawiedzi Warszawę już dziś popołudniu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się