21°C pochmurno z przejaśnieniami

Bemowskie Centrum Kultury jednak przy Powstańców Śląskich

Inwestycje, Bemowskie Centrum Kultury jednak Powstańców Śląskich - zdjęcie, fotografia

Bemowskie Centrum Kultury zyska w końcu stałą siedzibę. W 2016 roku informowaliśmy, że w związku z zwiększającą się liczbą dzieci w szkołach podstawowych filie BCK stopniowo będą zmuszone do opuszczania tych placówek oświatowych. Nowa siedziba miała powstać w Forcie Bema. Decyzję o przenosinach do Willi Generalskiej przy ulicy Waldorffa zaaprobowała nawet w lutym 2016 r. prezydent Hanna Gronkiewicz–Waltz. Zabytkowa nieruchomość jednak była miejscem spornym. Nie tylko dlatego, że zanim powstałaby w niej przestrzeń kulturalna, to dzielnica musiałaby wyłożyć niemałe pieniądze na remont, ale również ze względu na ograniczony dostęp do komunikacji miejskiej.

Podnoszono także wówczas głosy, że Bemowskie Centrum Kultury ze względu na lokalizację będzie bardziej służyło mieszkańcom Bielan niż Bemowa, bo dużo łatwiej będzie do niego dotrzeć np. z Chomiczówki czy Marymontu niż Jelonek i Chrzanowa. Władze dzielnicy zrezygnowały z tego pomysłu i postanowiły, że nowa siedziba BCK stanie na miejskiej działce w samym centrum Bemowa. – To działka przy ul. Powstańców Śląskich między ulicami Wrocławską a Radiową – powiedział

Stanisław Pawełczyk, zastępca burmistrza Dzielnicy Bemowo. Prace rozpoczną się już w tym roku, choć nie będą one jeszcze widoczne gołym okiem. – W tym roku przewidziano 500 000 zł na koncepcję i projekt. Realizacja ma nastąpić w latach 2018–2019. Przewidywany łączny koszt to około 30 milionów – mówi wiceburmistrz Stanisław Pawełczyk.

Termin zakończenia prac może się jednak wydłużyć. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zaprojektowane nowe Bemowskie Centrum Kultury.

Jeżeli projekty zostaną zrealizowane w terminie na mieszkańców Bemowa czekać będzie już za dwa lata nowoczesna instytucja kultury w bardzo atrakcyjnej i dogodnej komunikacyjnie dla wszystkich. Według wstępnych założeń Urzędu Dzielnicy mają powstać dwa budynki z salą widowiskową. Tuż obok nowej siedziby Bemowskiego Centrum Kultury znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe. Planowana jest też ścieżka rowerowa, co spowoduje, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni środek lokomocji, jakim będzie mógł dotrzeć na najważniejsze wydarzenia kulturalne w dzielnicy.

Marcin Kalicki

Bemowskie Centrum Kultury jednak przy Powstańców Śląskich komentarze opinie

  • Heniyt - niezalogowany 2017-02-16 16:11:25

    Panie Marcinie Kalicki, proszę sprawdzić dobrze źródła, zanim Pan napiszę o miejscu powstania nowej siedziby Bemowskiego Domu Kultury.Dom Kultury będzie wybudowany po drugiej stronie Radiowej(obecnie stoją tam tymczasowe parkingi)Działka nr 1/6 Skwer Generalski, zostaję na swoim miejscu.

Dodajesz jako: Zaloguj się