8°C rozproszone chmury

Zatwierdzone środki na Metro

Komunikacja, Zatwierdzone środki Metro - zdjęcie, fotografia

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie unijne dla kolejnych inwestycji komunikacyjnych polskiej stolicy. Środki te umożliwią realizację dwóch kolejnych odcinków II linii metra – na Bródno i Bemowo oraz wielu odcinków trasy tramwajowej z Woli do Wilanowa. W sumie dofinansowanie sięga kwoty 2,6 mld zł.

Komisja Europejska wydała decyzję o dofinansowaniu kwotą 448 mln euro trzeciego etapu budowy II linii metra (tzw. odcinki 3+2). W sumie powstanie ok. 6 km nowej trasy i pięć stacji, dzięki którym metro dotrze na Bemowo i na Bródno. Projekt obejmuje też zakup 17 nowych pociągów, które stanowią część nierozstrzygniętego jeszcze przetargu na dostawy do 45 pociągów metra. To już trzecia dotacja na budowę metra. Poprzednie granty wyniosły ok. 776 mln euro.

 

Przetarg na realizację odcinka 3+2 ma ruszyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W sumie powstanie ok. 6 km nowej trasy. W trzecim etapie budowy na odcinku zachodnim w kierunku Bemowa przewidziano dwie stacje. Przystanek C5 o roboczej nazwie Wola Park powstanie pod Górczewską w rejonie ul. Białowiejskiej. Kolejna stacja C4, za którą przewidziano sporą komorę torów odstawczych, znajdzie się również pod Górczewską, po wschodniej stronie ul. Powstańców Śląskich, z wyjściami na wszystkie narożniki skrzyżowania i – po korektach – także na przystanki tramwajowe. Wizualizacje stacji tutaj.

 

Odcinek wschodni-północny obejmuje trzy stacje. Przystanek C19 Zacisze powstać ma pod ul. Figara, po południowej stronie skrzyżowania ul. Litawora z ul. Rolanda. Kolejną stację, C20 Kondratowicza, przewidziano pod skrzyżowaniem ul. Kondratowicza z ul. Malborską, po zachodniej stronie ul. Św. Wincentego. Ostatnia stacja, C21 Bródno (Rembielińska) powstać ma pod ul. Kondratowicza po wschodniej stronie ul. Rembielińskiej. Za tym przystankiem zaplanowana jest bardzo duża komora techniczna. Wizualizacje stacji tutaj.

Zatwierdzone środki na Metro komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się